Kontenery


Sprawdź angielską wersje tej lekcji w naszym rozszerzonym tutorialu Bootstrap.


Kontenery są najbardziej podstawowym elementem układu w Bootstrapie i są wymagane przy korzystaniu z domyślnego systemu siatki. Kontenery służą do zawierania, wypełniania i (czasami) wyśrodkowywania zawartości wewnątrz nich. Chociaż kontenery można zagnieżdżać, większość układów nie wymaga zagnieżdżonego kontenera.

Oto jak wygląda kontener w kodzie:

           
            <div class="container">

</div>
           
          

Nic specjalnego. Po prostu div z klasą container.

Ale teraz sprawdźmy, jak będą się zachowywać kontenery w naszym projekcie Bootstrap, który rozpoczęliśmy w poprzedniej lekcji.

Dodaj poniższy kod do swojego projektu, bezpośrednio pod otwierającym znacznikiem <body>.

           
            <div class="container" style="height: 500px; background-color: red">

</div>
           
          

Uwaga: W celach demonstracyjnych dodaliśmy do kontenera styl CSS w linii, który nadaje mu wysokość 500 pikseli i kolor czerwony.

Jest to tylko po to, aby umożliwić Ci wizualne zobaczenie zmiany zachowania kontenera, ponieważ domyślnie byłby niewidoczny (domyślnie kontener nie ma koloru, a jego wysokość jest dostosowywana do zawartości - jeśli nie ma zawartości, nie ma też wysokości). Usuniemy ten styl CSS w późniejszym etapie.

Po dodaniu tego kodu do swojego projektu, zapisz plik i odśwież przeglądarkę. Powinieneś zobaczyć czerwony prostokąt z białymi marginesami po bokach. To jest nasz kontener. Czyż nie jest piękny? :)

Teraz stopniowo zmniejszaj rozmiar okna przeglądarki. Gdy spadniesz poniżej 576 pikseli, zobaczysz, że marginesy całkowicie znikają, a kontener zajmuje 100% dostępnej szerokości.

To bardzo pożądane zachowanie, które pozwala nam tworzyć responsywne układy, dostosowane zarówno do dużych ekranów komputerów stacjonarnych, jak i mniejszych ekranów urządzeń mobilnych.

Jak łatwo się domyślić, marginesy są potrzebne na dużych ekranach, ale nie ma na nie miejsca na małych ekranach - dlatego kontenery Bootstrapa dostosowują swoją szerokość do szerokości ekranu.

Ten punkt graniczny 576 pikseli (px), poniżej którego marginesy znikają, a kontener rozciąga się na pełną szerokość, nazywa się punktem przerwania (ang. breakpoint). Jest to bardzo ważne pojęcie i będziemy do niego często się odwoływać.

Punkty przerwania (breakpoints) są w Bootstrapie wyzwalaczami, które określają, jak układ responsywny zmienia się w zależności od rozmiaru urządzenia lub widoku.

Dzięki punktom przerwania Bootstrap daje nam dużą elastyczność i umożliwia nam zdecydowanie, od jakiej szerokości ekranu nasz kontener (jak i inne elementy układu, o których dowiemy się później) ma usunąć marginesy i rozciągnąć się na pełną szerokość.

Spójrz na poniższą tabelę:

Extra small
<576px
Small
≥576px
Medium
≥768px
Large
≥992px
X-Large
≥1200px
XX-Large
≥1400px
.container 100% 540px 720px 960px 1140px 1320px
.container-sm 100% 540px 720px 960px 1140px 1320px
.container-md 100% 100% 720px 960px 1140px 1320px
.container-lg 100% 100% 100% 960px 1140px 1320px
.container-xl 100% 100% 100% 100% 1140px 1320px
.container-xxl 100% 100% 100% 100% 100% 1320px
.container-fluid 100% 100% 100% 100% 100% 100%

Czy widzisz te fragmenty -sm , -md, -lg itd., dodane do klasy container? Reprezentują one punkty przerwania (sm dla small, md dla medium, lg dla large, itd.) i określają, poniżej jakiej szerokości marginesy są usuwane, a container zaczyna rozciągać się na pełną dostępną szerokość (czyli 100% szerokości podanej w tabeli).

Domyślny kontener (czyli klasa container, bez dodatkowych znaków) ma punkt przerwania o szerokości 576px. Jeśli chcesz, aby kontener rozciągał się na pełną szerokość na ekranach o szerokości mniejszej niż, na przykład, 992px, musisz dodać do klasy kontenera fragment xl.

Wtedy powinno to wyglądać tak:

           
            <div class="container-xl">

</div>
           
          

Teraz w swoim projekcie zmieńmy nasz kontener na kontener z punktem przerwania xl i stopniowo zmniejszaj szerokość ekranu. Zobaczysz, że marginesy znikną znacznie wcześniej niż poprzednio.

           
            <div class="container-xl" style="height: 500px; background-color: red">

</div>
           
          

Jeśli chcesz, aby twój kontener zawsze rozciągał się na pełną szerokość, niezależnie od punktu przerwania (czyli zarówno na małych, jak i dużych ekranach), użyj klasy container-fluid.

           
            <div class="container-fluid">

</div>
           
          

I to na razie tyle, jeśli chodzi o kontenery. Nie było to trudne, biorąc pod uwagę, jak przydatne jest to narzędzie, prawda?

Teraz zmień kontener w swoim projekcie na domyślny. Pozostaw styl CSS w linii na razie, ponieważ będziemy go potrzebować w następnej lekcji.

           
            <div class="container" style="height: 500px; background-color: red">

</div>
           
          

Jeśli coś było dla Ciebie niejasne, daj mi znać na Twitterze!
John Doe

O autorze

Michal Szymanski

Współzałożyciel MDBootstrap / Umieszczony na liście Forbes „30 under 30” / Entuzjasta oprogramowania open-source / Tancerz, miłośnik wiedzy i książek.

Autor setek artykułów na temat programowania, biznesu, marketingu i efektywności. W przeszłości pracował jako edukator z młodzieżą z problemami w sierocińcach i zakładach karnych.

Wypróbuj więcej narzędzi dla Bootstrapa

 1. Licencja open-source, darmowy użytek komercyjny i niekomercyjny
 2. Setki komponentów i szablonów najwyższej jakości
 3. Wszystko spójne, dobrze udokumentowane i niezawodne
 4. Bardzo prosta instalacja w ciągu 1 minuty
 5. Paczki rozwiązań dla Bootstrap 5, Angular, React i Vue
Bootstrap components